To top
26 Lut

Jak być szczęśliwym człowiekiem?


… czyli krótki poradnik jak dobrze żyć.

Być może pomyślicie, że rady udzielane przez kogoś, kto nadal męczy się z epizodami depresyjnymi są bezwartościowe, ale uwierzcie mi na słowo – szczęścia można się nauczyć i mimo, że droga do niego jest kręta i pełna przeszkód, trzymając się pewnych zasad, o wiele łatwiej będzie dotrzeć do celu.

1. Pokochaj siebie

Miłość do samego siebie jest absolutną podstawą szczęśliwego życia. Jesteś tym kim jesteś – Twoje ciało jest jedyne w swoim rodzaju, Twój charakter czyni Cię absolutnie niepowtarzalną jednostką. Jeśli coś Ci w Tobie przeszkadza, najpierw to zaakceptuj a dopiero później próbuj się udoskonalić. Nienawidząc siebie, sprowadzisz na siebie tylko nieszczęście, a kochając – nawet podświadomie będziesz chciał o siebie dbać.

2. Zadbaj o swoje zdrowie

Powiedzenie „W zdrowym ciele zdrowy duch” nie wzięło się znikąd. Liczne badania potwierdzają, że osoby, które dbają o swoje ciało, rzadziej cierpią na depresję. Zacznij się wysypiać, jedz więcej warzyw i owoców, a mniej śmieciowego jedzenia, pij więcej wody, zacznij spacerować… Gwarantuję Ci, że jakość Twojego życia znacznie się polepszy.

3. Pozwól sobie na „egoizm”

Musisz pamiętać, że żyjesz przede wszystkim dla siebie i to Twoje szczęście jest najważniejsze. Dopiero kiedy Ty jesteś szczęśliwy, możesz podzielić się swoim szczęściem z innymi. Czasami więc zamiast na innych warto skupić się tylko na sobie, nie starając się sprostać niczyim wymaganiom. Krótko mówiąc, żyj ze sobą w zgodzie i nie rób niczego na siłę. Zadaj sobie pytania:

* Czego Ja oczekuję od życia?
* Co sprawia Mi przyjemność?
* Czego NIE chcę robić?
* Co sprawia, że czuję się źle?

 Takie pytania każdy człowiek powinien zadawać sobie każdego dnia i przede wszystkim – nie bać się odpowiedzi.

Cytując A. de Mello „Mówienie ludziom „nie” jest wspaniałą rzeczą, jest to część przebudzenia. I zrozum, to nie jest egoizm. Egoizmem jest wymaganie od innych, by żyli życiem, które akurat tobie wydaje się najwłaściwsze. To jest egoizm. Żyć swoim życiem nie jest egoizmem.

4. Usuń ze swojego otoczenia negatywne osoby

Wszyscy mamy w swoim otoczeniu ludzi, po spotkaniu z którymi czujemy się wyczerpani i zmęczeni. Często są to osoby, które ciągle użalają się nad sobą, próbują zrzucić na nas wszystkie swoje problemy i wysysają z nas całą pozytywną energię. Albo inni – krytykanci, którzy zjedli wszystkie rozumy i „zawsze wiedzą najlepiej”. Krytykują tylko po to żeby krytykować. Nic im się nie podoba, wciąż znajdują wszędzie błędy i potrafią zdemotywować każdego. Jeszcze inni – ludzie fałszywi i zazdrośni, którzy uwielbiają obgadywać innych za ich plecami, szydzić z nich i skupiać się na tym co się komu nie udało, zamiast zająć się pozytywnymi zmianami w swoim własnym życiu. Czasami tacy ludzie to najbliższa rodzina i znajomi. O ile rodziny się nie wybiera, znajomych można unikać. Nie warto wiązać się z ludźmi, którzy ściągają nas w dół. Nie warto spędzać czasu z tymi, którzy sprawiają, że czujemy się źle. Decyzja o zerwaniu z kimś kontaktu często jest bardzo trudna, lecz przynosi ogromne korzyści dla zdrowia psychicznego (coś o tym wiem).

5. Nie porównuj się z innymi

To, że komuś innemu wiedzie się lepiej od Ciebie, nie znaczy, że jesteś mniej wartościowym człowiekiem. Z kolei, pocieszanie się tym, że ktoś ma gorzej niż Ty, również nie prowadzi do niczego dobrego – prędzej zatrzyma Cię w miejscu niż do czegoś zmotywuje. Porównuj się TYLKO ze sobą samym. Pamiętaj kim byłeś rok temu, kim jesteś teraz i kim chciałbyś być za rok. Jeśli coś Ci w życiu przeszkadza, pomyśl co mógłbyś zrobić by to zmienić – wypisz wszystkie pomysły w notesie, a później staraj się je zrealizować. Pamiętaj przy tym, że nie wszystko Ci się uda, ale każda pozytywna zmiana to ogromny krok w stronę Twojego szczęśliwego życia.

6. Ciesz się szczęściem innych

Pisałam już o negatywnych ludziach – staraj się nie być jednym z nich. Nie zazdrość. Nie obgaduj. Nie umniejszaj osiągnięć innych ludzi. Kiedy w życiu Twojego znajomego zdarzyło się coś dobrego, uciesz się jego szczęściem, pogratuluj mu, doceń go. Uwierz mi – będzie to przyjemne i dla Ciebie, i dla niego.

7. Daj żyć innym

Nie narzucaj innym swojego stylu życia czy upodobań. Nie ma czegoś takiego jak „jedyny prawidłowy sposób na życie”. Każdy ma swój. Zaakceptuj to. Nie krytykuj innych za to jaką ścieżkę sobie obrali, a najlepiej – nie krytykuj w ogóle. Krytykanctwo jest dla tych, którzy niczego w życiu nie osiągną.

8. Nie nadinterpretuj

Często cechą nieszczęśliwych ludzi jest nadinterpretowanie działań i słów innych ludzi. Prowadzi to do smutku, złości a często również i nienawiści. Nie zakładaj więc z góry, że ktoś robi coś Tobie na złość, albo że ktoś powiedział coś, żeby zrobić Ci przykrość. Wyrzuć te myśli z głowy i po prostu zaakceptuj obecny stan, a jeśli masz jakieś wątpliwości – zapytaj. Każde nieporozumienie lepiej szczerze wyjaśnić niż trzymać w sobie.

9. Nie użalaj się nad sobą

Mówienie o tym jak bardzo nie lubisz siebie, swojego życia i jak bardzo znów Ci się coś nie udało prowadzi jedynie do zmęczenia – Twojego i Twojego rozmówcy. Kiedy skupiasz się na negatywnych aspektach swojego życia, te zawsze będą dominowały. Kiedy coś Ci nie wychodzi, zastanów się najpierw jak to zmienić. Spróbuj dostrzegać pozytywne strony we WSZYSTKIM – za każdym razem znajdź choć jeden pozytywny aspekt negatywnej sytuacji i skup się właśnie na nim. Pozytywne myśli przyciągają pozytywne doświadczenia. Pamiętaj o tym.

10. Znajdź sobie hobby

Siedzenie w domu i gapienie się w ekran monitora przez cały dzień nie jest zdrowe i wcale nie mam tu na myśli popsutego wzroku i obwisłych mięśni. Jest niezdrowe dla Twojej psychiki. Wiele razy nie potrafiłam zmusić się do tego by wstać z kanapy, nawet wtedy kiedy bardzo tego chciałam. Wpędzało mnie to coraz głębiej w przygnębienie i apatię. Był to samonapędzający się mechanizm nieszczęścia. Zmiana wcale nie była prosta – w stanie depresji, zmuszenie się do czegokolwiek to zadanie prawie niewykonalne, ale udało mi się. Teraz każdego dnia kiedy robię to co lubię, rekompensuję sobie te wszystkie dni przygnębienia, napędzając się do dalszego działania. Zastanów się nad tym co lubisz robić albo czego chciałbyś się nauczyć – może jest to taniec, rysowanie, nauka gry na instrumencie, albo po prostu chęć bycia „fit”. Cokolwiek by to nie było, zmuś się by choć dwa razy w tygodniu zrobić coś w kierunku rozwoju swojej pasji. Z każdym następnym razem będzie coraz lepiej. Jeśli masz problemy z brakiem motywacji, znajdź partnera, z którym będziecie się nawzajem wspierać. Moje dwie przyjaciółki są w tym niezastąpione i gdyby nie one, już dawno przyrosłabym do kanapy 😉

Do dzieła!

Wiele osób ma problem z osiągnięciem szczęścia i nieświadomie utrudniają sobie życie robiąc coś na siłę. Czasami wystarczy zmienić kilka nawyków i zmusić się do wyjścia z domu by uczynić swoje życie lepszym, do czego właśnie do tego Was zachęcam. Dajcie znać co sądzicie o mojej recepcie na szczęście i podzielcie się swoimi własnymi sposobami – może Wasze rady pomogą komuś (na przykład mi) w polepszeniu jakości życia. A teraz, pamiętając o tym, że jest to blog modowy, mam dla Was również kilka zdjęć stylizacji. Tym razem trochę inaczej niż zwykle, ale mam nadzieję, że w takim wydaniu również się Wam spodobam.
*
2 3 4 5 6 7 8
Anna Jaroszewska

24 yo fashion lover, living in Lodz, Poland.

No Comments

Leave a reply

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.