To top
20 Gru

Dieta Slow Carb | Szybkie odchudzanie #3

Dzisiejszą notkę zaczniemy opisem moich wrażeń z diety redukcyjnej, o której pisałam w ostatnim poście. Później przejdę do efektów (braku) pracy ostatniego tygodnia, a na koniec spróbuję krótko opisać jak działa dieta Slow Carb przedstawiona w książce „4-godzinne ciało” autorstwa Tima Ferrissa.

Minął drugi tydzień wyzwania „Szybkie odchudzanie”. Okres przedświąteczny trochę pomaga i trochę przeszkadza w dbaniu o sylwetkę. Z jednej strony, przez ostatni tydzień tak dużo biegałam po mieście, że mój S Health zanotował prawie 40km przechodzonych kilometrów. Z drugiej strony jednak, wracając codziennie do domu po 23, nie udało mi się poćwiczyć ANI RAZU.

*

*

Dieta redukcyjna – wrażenia

Jak już wspominałam w poprzedniej notce, dieta redukcyjna wymaga znacznej ilości liczenia i dość restrykcyjnego podejścia do proporcji w codziennych dawkach kalorii, białek, tłuszczy i węglowodanów. Przy moim trybie życia, moje dzienne dawki powinny wyglądać następująco:

Ilość kalorii: 1300-1600 dziennie
Białko: 128-160g dziennie
Tłuszcz: 29-53g dziennie
Węglowodany: 120-132g dziennie

Mimo, że na początku trzymanie się w tych granicach wydawało mi się jak najbardziej wykonalne, to już pierwszego dnia sprawiło mi trudność. Okazało się, że moja codzienna dieta, mimo rezygnacji z pieczywa i cukru, zawiera zbyt wiele węglowodanów. Drugim problemem jest fakt, że spożycie mięsa staram się ograniczyć do minimum, a jednak jest to najłatwiej dostępne źródło dobrze przyswajalnego białka. Koniec końców, łatwiej było mi czerpać energię z tłuszczy niż z białek.

*

Moje obliczenia z ostatniego tygodnia:

*

13.12 1340 kcal B: 45g T: 70g W: 130g
14.12 1270 kcal B: 32g T: 57g W: 150g
15.12 1600 kcal B: 85g T: 70g W: 150g
16.12 1500 kcal B: 50g T: 85g W: 130g
17.12
18.12 1560 kcal B: 70g T: 76g W: 150g
19.12 1600 kcal B: 40g T: 75g W: 190g

*

Konkluzja: Da się, ale do tej diety trzeba na spokojnie się przygotować. Zanim się na nią zdecydujesz, poszukaj w kalkulatorach typu Ile Waży, które produkty wpisują się w wyliczone przez Ciebie makra. Na spokojnie pójdź na zakupy i zaopatrz się w produkty, które lubisz jeść. Plusy są takie, że w ramach obliczonych proporcji, masz dosyć dużą dowolność tego co możesz na diecie zjeść. Minusem jest jednak… trudność wpisania się w ich granice.

Przy takiej podaży węglowodanów i obniżonym spożyciu kalorii, ta dieta po prostu MUSI być skuteczna, lecz z pewnością nie każdy jest gotowy na aż tak zaawansowane kontrolowanie tego co je. Ja spróbowałam i o ile niespecjalnie przekonuje mnie taka proporcja między białkami a tłuszczem, to nadal zamierzam trzymać się obliczeń. Po Nowym Roku, ze zwiększoną siłą i znacznie większą ilością czasu, postaram się bardziej dbać o proporcje, jednak nie wiem czy akurat o te obliczone w zeszłym tygodniu.

Sympatycy diety redukcyjnej przestawiają ją jako dobrą alternatywę dla diet typu Low Carb. Według mnie jednak, dieta redukcyjna jest raczej wariacją na temat Low Carb, biorąc pod uwagę, że główną zasadą LC jest podaż węglowodanów na poziomie max. 150g dziennie, a w moich obliczeniach dla redukcji, dzienna dawka okazała się nawet niższa. Jedynie dieta ketogeniczna (z różnych względów kontrowersyjna) przewiduje niższą ilość węglowodanów dziennie na poziomie 30-50g.

*

*

Szybkie odchudzanie – efekty po drugim tygodniu

Jak już wspomniałam wcześniej, moja aktywność w ostatnim tygodniu opierała się głównie na byciu w ciągłym ruchu. Nie ćwiczyłam ani razu, ale też ani razu nie skorzystałam z transportu miejskiego – wszędzie wędrowałam na nogach i przebyłam prawie 40km. Dieta poszła mi dobrze, choć poległam na proporcjach i jednego dnia przyswoiłam zbyt wiele kalorii. Nie oszukiwałam w ciągu tygodnia, ale (tradycyjnie) w sobotę jadłam to na co miałam ochotę – wypiłam kakao z miodem, zjadłam leniwe kluski z cynamonem i bułką tartą oraz całkiem sporo mlecznej czekolady i dwa ciastka. Odbiło się to jednak bardziej na stanie mojej skóry niż na wadze.

Waga i wymiary dziś: 63.6kg (-0.8kg) / biust 90cm / talia 70cm / biodra 94cm (-1cm) Cel do końca roku: 62kg / 88 / 67 / 94

W talii nie widać zmian w centymetrach od zeszłego tygodnia, ale mój brzuch jest bardziej płaski. W przyszłym tygodniu nie oczekuję spektakularnych wyników, bo po drodze mamy Wigilię, ale biorąc pod uwagę, że sobota to mój cheat day, nawet świąteczne obżarstwo nie powinno stanąć na drodze do wymarzonej sylwetki.

*

*

↓ Co to ta DIETA SLOW CARB? Sprawdź na następnej stronie!

Anna Jaroszewska

24 yo fashion lover, living in Lodz, Poland.

5 komentarzy
 • Agar i Piżmo

  jako osoba aktywna fizycznie stosuję dietę opartą o rotację węglowodanową, gdyż zależy mi na spaleniu tłuszczu przy jednoczesnym zachowaniu obecne wagi. Efekty są, Niemniej to ciągłe liczenie mnie dobija 😛

  Grudzień 22, 2016 at 6:21 am Odpowiedz
 • Magda

  hmm, ja mam problem ze stosowaniem się do diety, więc to raczej nie dla mnie, ale za to staram się być aktywna i regularnie chodzę na siłownię 🙂 magdazarek.blogspot.com

  Grudzień 22, 2016 at 1:31 pm Odpowiedz
 • Indiesan

  Bardzo dobrze się wyglądasz . W moim przypadku dieta nigdy się nie sprawdza nie potrafię jej utrzymać . A z ćwiczeń to lubię tylko trening siłowy

  Grudzień 22, 2016 at 2:30 pm Odpowiedz
 • Shizuko

  Wyglądasz dobrze, ja niestety mam problem z odżywianiem i powinnam raczej zastosować coś, co pomoże mi wrócić do równowagi w moim organizmie. Chętnie przeszłabym na dietę by schudnąć jednak jest mi to stanowczo odradzane przez lekarza.

  Grudzień 27, 2016 at 2:21 pm Odpowiedz
 • yuupGeorge

  Hej. Jakie są odpowiedzi na te pytania?
  „Rany, jak ja nie cierpię fasoli! Czy mogę ją czymś zastąpić?” baaardzo nie lubię fasoli 🙂
  „Czy mogę używać przypraw, soli lub lekkich sosów? Czego mogę używać do gotowania?”
  „Czy mogę spożywać tylko warzywa z listy?” Podejrzewam, że nie
  „Czy można jeść produkty z puszki?” np ryby z puszki?

  Kwiecień 3, 2018 at 1:26 pm Odpowiedz

Leave a reply

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.